Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Povaha a chování

 

POVAHA A CHOVÁNÍ

 

Ruský černý teriér je velký, mohutný a sebevědomý pes, oplývající doslova aristokratickou vznešeností. Především rozvážnost a odvahu zdědil po rotvajlerovi. Mrštnost, rychlost a přirozenou inteligenci zase po knírači a hbitost a hravost po erdelteriérovi.

Rusák je především vynikající strážce a pomocník svého pána, kterého velmi miluje a zbožňuje. Obecně se o něm traduje, že je to pes jednoho pána. A to je čistá pravda. Je mu věrný a oddaný po celý svůj život.

Byl vyšlechtěn hlavně pro práci a pomoc člověku. Je výjimečný a všestranně využitelný pes. pro všestranné využití se o něm dá hovořit jako o plemeni budoucnosti.

Je to jedno z nejmladších plemen, které se stále formuje, kdo ho zná či znal, určitě mi dá za pravdu. Je to pes výjimečný pro svou vyrovnanou a tvárnou povahu, s přirozenou ostrostí, temperamentem, rychle reagující na jakýkoli vnější podnět. Je velmi sebevědomý, ale jeho povaha je okořeněna i špetkou tvrdohlavosti.

Potřebuje mít jednoho pána, ve kterém vidí svého vůdce. I když reaguje na povely dalších členů rodiny, ve které žije, vždy uznává především jen jednoho, ke kterému má hluboký citový vztah. Musíte být tedy pro svého psa vůdcem a pokud jím nejste, tak vám nezávidím. Potřebuje pevnou ruku, ale laskavou a dobrou výchovu s citlivým přístupem.  Zjistí-li Černyš, že je silnější než jeho pán, je vůdcem on. V tom smyslu nejsou tak problematické feny, nedávají tak najevo své dominantnější postavení jako psi.

ČT je velmi chytrý a rychle se učí, vždyť jeho předkem je knírač. A Němci o knírači tvrdí, že když bůh rozdával chytrost, první byl knírač.

Jako plemeno vyšlechtěné pro ostrahu a hlídání má vrozený sklon k agresivitě. A tak se nikdy nesmí uměle podporovat!! Černyš se však od všech dalších plemen k tomuto účelu vyšlechtěných výrazně odlišuje. Neoplývá neúměrnou agresivitou, a to by měli mít všichni majitelé na paměti. Je-li v dobrých rukou a s láskou a dobře vychován, nikdy bez příčiny nenapadne ani jiného psa, ani člověka. Dostane-li se ale do střetu s případným nepřítelem, nikdy z boje neutíká. A v tom je také kouzlo jeho osobnosti. Jeho instinkt pro ochranu pána, obydlí či teritoria, ve kterém žije, je velmi silně vyvinutý. Má to zakódováno a nemusí se to učit. K cizím osobám se chová velmi rezervovaně, s jistou dávkou obezřetnosti. Někdy se vůbec zdá, že je z jeho chování cítit nezájem či náznak flegmatičnosti, zdání klame. Nikdy jej nesmíte podceňovat, vše má neustále pod kontrolou, i když to zrovna v danou chvíli tak nevypadá.

Ruský teriér nepatří do rukou lidí nervově labilních, zlých, zakomplexovaných, kteří by si jeho prostřednictvím léčili svůj komplex méněcennosti. Ve špatných a nesprávných rukou se stane z takového psa doslova odjištěná zbraň. Správný chovatel by měl mít na takovéhoto případného zájemce odhad a štěně mu neprodat. Černý ruský teriér vyžaduje, aby jeho majitel byl velmi vyrovnané, klidné a trpělivé povahy.

Má rád děti, chová se k nim vnímavě a citlivě. Rád si s nimi hraje, nikdy jim neublíží. Nechá si od nich hodně líbit, ale také děti musí vědět, že nesmějí překročit určité psí meze. Tedy svého kamaráda netýrat a neubližovat mu. Černyš to dovede vycítit a velmi tiše se vzdálí a rozjíveným dětem se vyhne.

 

TOPlist