DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Klikrtrénink

 

Co je to klikr

Klikr je malá plastová krabička s kovovým plíškem, který po zmáčknutí vydá typický zvuk - tzv. "kliknutí". Pomocí klikru můžete dosáhnout humánního, zábavného a velmi úspěšného tréninku.
Klikru je mnoho druhů: pouze s plíškem, s tlačítkem pro lepší zmáčknutí, s targetem, s držátkem na ruku, s nastavením hlasitosti, atd. Každý si vybere to svoje a protože různé klikry klikají trošku jiným zvukem, je výhodné jich mít více, pokud máte více zvířat.

Klikrtrénink

Klikrtrénink je velice jemná metoda tréninku zvířat. Touto metodou může být trénováno šestitýdenní štěně, stejně jako desetiletá kočka. Zvuk, který klikr vytváří, slouží jako označovač (marker), který zvířeti říká:   "Toto je správné chování, teď za to dostaneš odměnu." Podobný význam může mít třeba i slovo "Hodný pejsek", ale výhodou klikru je, že zní pokaždé stejně, neodráží se na něm vaše emoce a není možné jej zaměnit s jiným zvukem. Význam klikru se zvíře může naučit velmi rychle a brzy se snaží přijít na to, jak přimět trenéra, aby kliknul.

Jak začít?

Klikr si můžete zakoupit téměř v každém obchodě s potřebami pro zvířata, ale je možné použít i jiný označovač (hlas, propisku,.....), který může splnit účel klikru. Než začneme trénovat, je nejdůležitější zvíře na klikr podmínit. Udělejte to takto: Vezměte si zvíře do místnosti, kde je málo rušivých vjemů, nachystejte si do ruky klikr a oblíbené pamlsky vašeho zvířete. Klikněte a okamžitě dejte zvířeti odměnu, která by měla přijít ideálně do 2 vteřin. Je důležité, že odměna přijde až po kliknutí, ne naopak! Pokud se vaše zvíře zvuku klikru bojí, dejte si ho za záda nebo do kapsy, abyste snížili jeho hlasitost. Po několika kliknutích si zvíře spojí kliknutí s odměnou.
Že je zvíře podmíněné na klikr, poznáte tak, že kliknete a pokud se na vás podívá s očekáváním pamlsku, podmínění proběhlo dobře. Nyní můžete klikr zařadit do tréninku a nezapomeňte, že klikrtrénink má být především příjemnou zábavou pro trénovaného i trenéra.

Rady a tipy

  • Kliknutí musí přijít v době, kdy zvíře provádí požadované chování, ne po něm. Pro zvíře totiž kliknutí znamená: "Cokoliv, co dělám při kliknutí, je správně." Načasování je tedy velmi důležité; pokud trénujete panáčkování a kliknete, když má zvíře přední tlapky ve vzduchu, posílíte toto chování. Pokud ale kliknete, když zvíře pokládá tlapky na zem, posílíte a odměníte pokládání tlapek na zem. 
  • Jedno kliknutí = jedna odměna. Vždy klikáme pouze jednou - bez vyjímky.
  • NIKDY nepoužívejte tresty, sílu nebo zastrašování!
  • Počkejte, až zvíře nabídne krok chování správným směrem. Zvířata většinou ani nepředvádějí konečné chování na poprvé. Pomalu postupujte po malých krůčcích. Buďte při tréninku trpěliví a pozitivní.
  • Tréninkové lekce by měly být krátké a zábavné a neměly by přesáhnout pět minut. Je lepší mít 3 pětiminutové lekce během dne, než dlouhou a nudnou půlhodinovou jednou denně. Na závěru lekce zvíře pořádně pochvalte.

Buďte pozitivní!

Při výcviku zvířat obecně by se jim nemělo říkat, co nemají dělat a neměly by se používat pozitivní tresty (viz. níže). Tohle není dobrá cesta. Pomocí pozitivního posilování jde všechno jakoby rychleji a zábavněji, aniž by se zvířeti nějak ubližovalo. 
Pokud pes štěká na kola a majitel ho vycuká na vodítku, nemůže takto vyřešit problém. Maximálně jej potlačí a jednoho dne se štěkání objeví ještě ve větší míře, než předtím. Majitel by se místo toho měl ptát: "Proč můj pes štěká?" Tady se dostáváme k jádru problému. Pomocí pozitivního posilovaní by měl majitel dát psovi nový postoj ke kolu, místo aby ho vycukával. Uvažte toto: je-li pes nervózní z kola a vy mu vycukáním způsobíte bolest, když na kolo štěká, pouze tím nervozitu zhoršíte a psa utvrdíte v tom, že kolo je něco špatného a nepříjemného.

Klikrtrénink má být především o zábavě a proto se zde nevyužívají žádná vycukávání a podobné způsoby. Při klikrtréninku se používá pouze
pozitivní posílení a negativní trest. Tady ovšem nelze chápat pozitivní jako dobré a negativní jako špatné; „pozitivní“ znamená, že zvířeti něco dáváme a „negativní“, že něco odebíráme. Rozlišujeme tedy 2 druhy posílení a 2 druhy trestů:

Posílení 

  • Pozitivní posílení - zvířeti dáváme něco příjemného, třeba pochvalu, pamlsek, či hračku - ANO
  • Negativní posílení - tady zvířeti odebereme něco nepříjemného, čímž dojde k posílení; například psa tlačíme k zemi, dokud si nelehne - když si lehne, tlak na hruď zmizí a dojde k posílení - NE

Trest

  • Pozitivní trest - zvířeti dáme něco nepříjemného, například vycukání na vodítku, nadávku či bouchnutí - NE
  • Negativní trest - psovi odebereme něco příjemného, například mu vezmeme naši pozornost či pamlsek - ANO


Při klikrtréninku je negativní posílení a pozitivní trest naprosté tabu - pouze to zvířeti ubližuje. Bohužel na některých cvičácích je ještě stále populární psa tlačit k zemi, dokud si nelehne, nebo ho vycukat na vodítku, když tahá. Psa to pouze bolí a je mu to nepříjemné a nijak to nepomůže k lepšímu vztahu s páníčkem. NIKDY NEPOUŽÍVEJTE TRESTY, DONUCOVÁNÍ, ZASTRAŠOVÁNÍ ANI SÍLU!
K negativním trestům: přestože je možné je používat, protože zvířeti nijak fyzicky neubližují, je důležité si uvědomit, že neustále odebírání pozornosti (či pamlsku) je pro zvíře frustrující. Negativních trestů by jste měli využívat minimálně, protože důležité je pozitivní upevňování. Rovněž je třeba si uvědomit, že pokud je chování samoodměňující (například honění zajíce, kousání,...), nemá smysl se ke zvířeti otočit zády a odebrat mu pozornost.
Snažte se zvíře povzbuzovat, buďte trpěliví a pozitivní. Zvíře nechybuje schválně a pokud chybuje často, zvažte, zda-li nemáte příliš vysoké nároky, nízkou frekvenci posílení nebo špatné načasování. 


"Vždy hledejte chyby v sobě, ne ve svém zvířeti"

STAŽENO Z INTERNETU

 

Klikrtrénink není souboj o to, zda je chytřejší pán a nebo pes.

Je to společná hra, ve které jsou buď dva vítězové, a nebo žádný!